Jak se chránit na internetu

Internet – prostor, kde najdete odpovědi na své otázky. Díky internetu můžete komunikovat s lidmi na druhém konci světa, hrát hry, koukat na filmy, ale třeba i obchodovat. Je to ovšem ale také jedno z nejnebezpečnějších míst moderní doby.

Prevence je základ.

Z průzkumů vyplývá, že z 80% si do svého PC pustíme škodnou sami. I když se můžeme všude na internetu, ale i v tisku setkat s informacemi a radami, jak se preventivně vyhnout problémům, mnoho uživatelů tyto informace často přehlíží. Na prvním místě v celosvětových statistikách vede tzv. „podvodný email“ kdy uživateli přijde na mailovou adresu email, který se na oko tváří, že je z Vaší banky, od kamaráda, nebo z nějaké státní instituce. Tento mail obsahuje z pravidla odkaz na infikovanou www stránku, skrze kterou se Vám do PC nahraje vir, nebo obsahuje přímo soubory, které si sami stáhnete s tím, že se jedná o něco důležitého. V těchto případech platí zásada „prevence je základ“. Pokud Vám tedy takový email dorazí a již na první pohled se jeví podezřele (například jasné hrubky, nedokončené věty a překlepy, špatné skloňování či nepřesné informace nebo jen třeba tečka navíc v názvu odesílatele), mějte se na pozoru a zbystřete o 1000%. V žádném případě neklikejte na odkazy. V takovémto podezřelém emailu nic nestahujte a hlavně neotvírejte žádné přílohy. V případě žádání o citlivé informace neodpovídejte! Nejlépe uděláte, když takovýto email rovnou smažete.

Rozhoduje i tečka navíc.

Kromě komunikace zde máme jednu v poslední době velmi podstatnou část internetu a to je internetové bankovnictví. Vzhledem k tomu že při „internetbankingu“ pracujete se svými penězi, je zabezpečení na prvním místě. Samozřejmě se všechno odvíjí od místa, kde se ke svému účtu připojujete. Pokud se chcete přihlásit z napadeného stroje, tak i nejlepší serverové zabezpečení na světě není nic platné a samozřejmě to platí i naopak. Vždy se tedy před přihlášením ke svému účtu ubezpečte, že máte aktuální verzi antivirového programu a řádně funkční firewall. Jsou odborníci, kteří doporučují před každým použitím internetového bankovnictví si PC zkontrolovat antivirovým programem. Ochranný systém internetového bankovnictví lze přirovnat ke stavebnici, nebo k automobilu. Vše je vzájemně propojené a odkázáno jedno na druhé a pokud jediný prvek chybí, je zastaralý, nebo infikovaný, jsou prakticky ostatní prvky k ničemu. Platí zde, že „řetěz je tak silný, jako jeho nejslabší článek“.

Samotná ochrana internetového bankovnictví se skládá v první řadě z přihlašovacích údajů, tedy ID (jména) a hesla. Mnoho provozovatelů pro přihlášení používá i SMS potvrzující kód, který se musí do určitého času zadat spolu s přihlašovacími údaji, jinak se akce zruší. Případně je zde i možnost provést autorizaci kódem TAN (tabulka autorizačních čísel). K dispozici je u některých poskytovatelů i možnost nastavení grafické klávesy, případně dálkové zablokování účtu skrze mobilní telefon, nebo hlasové potvrzení pro určité částky. V dnešní době není nic neobvyklého potvrzení otiskem prstu, skrze speciální snímače. Samozřejmostí je i zabezpečení serverů poskytovatele, kteří platí nemalé částky, aby jejich služby byly zabezpečené a stále aktualizované před potenciálními škůdci.
Na první pohled by se dalo říci, že zabezpečení pro internetové bankovnictví je velmi silné, ale většina bankovních institucí se přesto shoduje v jednom bodě – největším rizikovým faktorem je sám uživatel. Lidé se často přihlašují z veřejně dostupných zařízení, v kavárnách, restauracích a třeba i v dopravních prostředcích a to přes běžně dostupné WiFi sítě, čímž své přihlašovací údaje nepřímo ukáží potenciálnímu škůdci. Mějte tedy na paměti, že přihlašovat se do internetového bankovnictví, ale i do svých běžných účtů, byste měli pouze tam, kde máte jistotu, že je přístroj chráněn a nemůže jej zneužít třetí osoba.

Nikdy nikomu nesdělujte své přihlašovací údaje, ani kdyby Vám přišla zpráva, že je to od provozovatele a potřebuje si je pouze ověřit. ŽÁDNÝ provozovatel Vás NIKDY nebude takovouto formou žádat o jméno a heslo.

positive-side-of-hacking

 

Další zajímavý článek o špercích ze starých pokladnic naleznete zde.

Reklamy

Zajímá nás i Váš názor!

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s