Úroveň školství v dnešní době

V předešlé části jsme si detailně rozebrali odpověď na otázku, zda je vzdělání opravdu důležité. Dnes se podíváme na to, jak je to ve světě se školstvím a jestli má vzdělání opravdu takovou váhu, jak se každý domnívá.

Každý to známe, všichni básní o vzdělání a o tom, jak důležité to je, když máte dokončenou školu. Ale je tomu opravdu tak? Má vzdělání v dnešní době, kdy je na každém rohu škola, nejlépe soukromá a polovinu inzertních ploch zaujímá lákavá nabídka studia na škole, o které jste nejspíš ani ještě neslyšeli ještě vůbec nějakou váhu?

Odpověď na tuhle otázku může být zcela odlišná, ale jedno je jisté. Úroveň školství se dost změnila a školství před deseti lety už dnes těžko budeme srovnávat s tím nynějším.

Vzdělání, nebo vidina peněz?

Přijímají střední, vyšší a vysoké školy studenty opravdu jen proto, že je chtějí něco naučit, nebo jde opět jen o peníze? Pravda je taková, že úroveň školství s rostoucím počtem škol hluboce klesá a školy lákají do svých oborů čím dál více studentů HLAVNĚ za vidinou peněz v podobě příspěvků na studenty. Kdyby totiž škola neměla dostatek studentů, neměla by ani dostatek peněz a tím pádem by nedokázala zaplatit ani malou část učitelů.

Už dlouhou dobu není přijetí na školu něčím výjimečným. Školy dávají mnohdy šance i studentům s podprůměrnými výsledky jen za vidinou peněz a to, že student školu nedokončí, nebo jí dokonce opustí už po prvním čtvrtletí nikoho nezajímá. Škola inkasuje požadované částky a na příští rok si zkrátka najde za studenta náhradu. V dřívější době měla maturita stejnou váhu, jako například zkouška dospělosti, nebo jiný podstatný milník v našem životě a kritéria pro absolvování této zkoušky byla daleko náročnější. To se ovšem v dnešní době o maturitní zkoušce říci nedá.

97726-top_foto1-yquqa

 

Bohužel takhle funguje 95% škol a jistá prestiž získaného vysvědčení nebo titulu ztrácí v dnešním světě svou váhu. Říká se, že maturita je dnes, jak se říká „za hubičku“. A víte proč? Protože něco, za co si zaplatíte přeci nemůže ve většině případů dopadnout tak tragicky, abyste neuspěli. Ještě menší váhu zde zaujímají školy pro podprůměrné studenty, nebo školy se speciálním zaměřením a to jsou školy soukromé. Tady kromě příspěvku od státu získává škola peníze ještě přímo od studentů ve formě „ročního předplatného“, které musí uhradit rodič, nebo student před zahájením školního roku. Z tohoto důvodu je také dosažení lepších výsledků značně snazší, než na školách státních.

Navíc existuje na světě plno průzkumů, které dokazují, že na školách se vlastně učí něco, co v životě nikdy nevyužijeme, nebo to už prostě tak není. Tím pádem se celé mládí učíme věci nepotřebné a mnohdy i klamavé  – říká se tomu teorie (teorie je soubor tvrzení o předmětu výzkumu, která považujeme za pravdivá). V závorce si povšimněte, že věta obsahuje spojení „považujeme za pravdivá“, tudíž nikde není skutečně prokázáno, že učivo, které nám hustí roky do hlavy, je skutečné a že popisky, které najdeme v učebnicích jsou skutečně zápisky vědce, který onen fakt odhalil. Samozřejmě až na několik výjimek, které dávají logický smysl.

Má pro nás tedy smysl učit se něco, co vlastně nikdy nevyužijeme a chlubit se potom něčím, za co většinou roky platíme? 

Reklamy

Autor: Andy

Owner of project "Úspěšný svět", HR Manager, Graphic designer, Illustrator & Video editor

Zajímá nás i Váš názor!

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s